Kredi Notu Nasıl Öğrenilir ?

Kredi Notu Nasıl Öğrenilir ?

Kredi Notu Nasıl Öğrenilir ?

Bireylerin çektiği krediler, kredili mevduat hesapları ve kredi kartı ödemeleri gibi finansal işlemlerin durumlarına göre Kredi Kayıt Bürosu (KKB) tarafından kişiye özel verilen nota ‘’Kredi Notu’’ denir.

Elde edilen bu kredi notu bireylerin daha sonra bankalarından her hangi kredi veya kredi kartı başvurusun da bankalarında dikkate alarak hareket edecekleri bir nottur. Notunuzun yüksek olması kredilerinizi ve kredi kartı borçlarınızı zamanında ödediğinizi gösterir, bankalarda bir sonraki kredi talebiniz için size olumlu dönüş yaparlar. Fakat kredi notunuz düşükse bu sizin kredi borçlarınızı ve kredi kartı borçlarınızı zamanında ödemediğinizi gösterir, bu nedenle bir sonraki kredi başvurunuz olumsuz olarak sonuçlanacaktır. Çünkü bankalar kendilerini asla riske atmaz ve borcunu  zamanında ödemeyen birisine tekrar kredi vermek istemez. Bu bankadan bankaya değişir.

Kredi Notu Nasıl Hesaplanıyor ?

                Kredi notu hesaplanırken bankadan bankaya değişen parametreler uygulanır. Bu parametreleri bankalar Kredi Kayıt Bürosu (KKB)’na gönderir  ve kredi notunuz bu şekilde oluşur. Peki kredi notu hesaplanırken hangi etkenler göz önünde bulundurulur ve bizi ne kadar etkiler.

                Kredi kartı kullanım ve borç ödeme alışkanlığınız kredi notunuzun %30’unu etkiler. Borç durumunuz, yani borcunuzun az mı çok mu olduğu kredi puanınızı %25 etkiler. Yeni bir kredi veya kredi kartı almış olmanız kredi notunuzu %20 etkiler, kredi kullanımı sıklığınız ise %15 oranında etkiler. Diğer faktörlerde ise %10 etlileme olur ve bu şekilde kredi notunuz oraya çıkar.

Herkesin Bir Kredi Notu Var Mı ?

                Herkesin bir kredi notu olmayabilir. Daha önce hayatı boyunca kredi kartı kullanmamış, kredi kullanmamış kısacası bankalarla hiç işi olmamış birisinin kredi notu olmayacaktır. Ayrıca son 5 yıl içerisinde hiç kredi kartı ve kredi kullanmadıysanız da aynı şey geçerlidir. Kredi notu için ve ya kredi alabilmek için hiç borcunuzun olmaması veya daha önce hiç kredi kartı veya kredi kullanmamış olmanız olumsuz dönüş yapacaktır.

Kredi Notumu Nasıl Öğrenebilirim ?

                Kredi notumuzu öğrenmenin çok basit bir yolu vardır Findeks. Kredi Kayıt Bürosu (KKB)’nun sunduğu bu hizmet internet üzerinden 8 TL karşılığında kredi notunuzu öğrenmenizi sağlar. Ayrıca ben bu işi beceremem derseniz yine sizin için bankanız kredi notunuzu Findeks’ten kendileri alacak ve size ileteceklerdir.

label, ,

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir